Článek

Delfín – inteligentní léčitel s duší záchranáře

 

Delfíny můžeme klidně označit za jedny z nejúžasnějších bytostí přírody. Sympatickými je dělá především jejich pověstný „úsměv“, ale i schopnosti léčit. Tito savci žijí životem ryby, pod vodou dokáží plavat patnáct minut bez nadechnutí, mezi sebou komunikují zvláštními mlaskavými a cvakavými zvuky a jejich inteligence dlouho nedala spát vícero vědcům.

delfín 1

Dodnes se nezjistilo, jak a proč má na člověka plavání s delfíny pozitivní vliv. Říká se, že vysílají elektromagnetické vlnění, které dokáže ovlivnit některé procesy v našem těle. Někdo pro změnu tvrdí, že ultrazvuk delfínů stimuluje systém žláz s vnitřní sekrecí a jejich hormonů člověka. Tato zvířata dokonce dokáží příznivě ovlivnit naše mozkové vlnění. I další experimenty nabízejí zajímavá zjištění. Zjistilo se, že některé děti se díky delfínům učily dva- až desetkrát rychleji než ty, které do kontaktu s delfíny nepřišly. Taktéž se zjistilo, že delfíní terapie zlepšuje sociální situaci rodin s postiženými dětmi. Důkazů, že terapie s delfíny funguje, je velmi mnoho. Faktem také je, že setkání s delfínem, dotyky a zvuky, které vydávají, působí velmi pozitivně na psychiku postiženého dítěte.

delfín 2

Na Slovensku funguje občanské sdružení „Slnko deťom“, které se snaží zprostředkovat delfíní terapii co největšímu počtu dětí. Založili ho rodiče chlapečka s dětskou mozkovou obrnou, jemuž delfíní terapie pomohla zlepšit zdravotní stav. Sdružení je schopno zorganizovat delfíní terapii v delfináriu na ukrajinské Jaltě. Jeden pobyt trvá přibližně dva týdny a stojí cca osmdesát tisíc českých korun. Každý den se dítě dostane na tři hodiny k anebo do bazénu s delfíny. Zvířecí terapeuti prý jako kdyby instinktivně věděli, co dítě trápí. Stává se, že si častěji všímá postižené místo. Rodiče dětí s cukrovkou, Downovým syndromem, autismem anebo dětskou mozkovou obrnou, které delfíní terapii absolvovaly, se shodují v jednom – každé dítě vnímalo setkání s delfínem jako odměnu za všechno, co si muselo kvůli nemoci vytrpět.


delfín 3

Delfín – záchranář?

Každý mořský vlk vám ochotně povypráví historku o delfínovi, který zachránil topícího se člověka. Dokonce jsou známé případy, kdy skupina delfínů odehnala žraloky od nic netušících plavců. „Záchranářské“ chování delfína se dá vysvětlit jednoduše. Jde vlastně o jejich vrozený instinkt! Faktem je, že delfíní matce při porodu vždy pomáhají další minimálně dva delfíni, kteří okamžitě po porodu doprovázejí novorozence na jeho první cestě za vzduchem k vodní hladině. Stejně se delfíni chovají i ku jakémukoliv zraněnému jedinci – i ku člověkovi! Instinkt jim velí, aby zvíře anebo člověka postrkovali až k vodní hladině, aby se mohlo resp. mohl nadýchnout. Delfíni jsou dokonce ochotní pomoci i zraněnému žralokovi, vůči němuž jako druhu za normálních okolností projevují nesmiřitelnou agresivitu!

delfín 4